Solid-state diskovi (SSD) su brži, stabilniji i troše manje energije od tradicionalnih čvrstih diskova (HDD). Ali SSD diskovi nisu besprijekorni i mogu se pokvariti prije njihovog očekivanog životnog vijeka, koji traje od sedam do deset godina.
Najbolje je što je moguće više biti spreman na mogući neuspjeh. Ako znate kako prepoznati kvar SSD-a i kako se zaštititi, to je svakako dobro. U nastavku ćemo nešto više reći o tome koji su to pokazatelji da se SSD na vašem računalu sprema otkazati.
Na koji način SSD-ovi otkazuju?
Za razliku od tvrdih diskova, na SSD-ovima nema fizičkih pokretnih dijelova, što znači da nemaju iste vrste problema kakve imaju tvrdi diskovi. Međutim, dok sama komponenta za pohranu nije osjetljiva na mehanički kvar, druge komponente jesu.
SSD-ovi zahtijevaju kondenzator i izvore napajanja, koji su osjetljivi na kvarove, posebno u slučaju strujnog udara ili nestanka struje. Zapravo, poznato je da u slučaju nestanka struje, SSD diskovi mogu oštetiti i postojeće podatke, čak i ako sam pogon nije potpuno otkazao. Drugi mogući problem sa SSD-ovima je taj što imaju ograničene cikluse čitanja/pisanja, problem koji postoji sa svim vrstama flash memorije. Pitanje koje se postavlja u ovoj situaciji je koliko dugo SSD-ovi traju?
Tipično, SSD-ovi bi u prosjeku trebali trajati mnoštvo godina, vjerojatno puno dulje nego što će vam trebati, stoga ne biste trebali brinuti ili biti paranoični. Zapravo, ako ste kupili SSD u posljednjih nekoliko godina, istraživanje je pokazalo da su novi SSD-ovi manje osjetljivi na ove probleme čitanja/pisanja od starih.
U svakom slučaju, ciklus čitanja/pisanja utjecat će na to možete li koristiti i dalje SSD. Budući da ćete i dalje moći čitati svoje podatke, moći ćete ih vratiti. Međutim, ipak ćete željeti znati kada se bliži kraj svog životnog vijeka kako biste mogli izvršiti nadogradnju.
Kako provjeriti zdravlje SSD-a?
Postoje različiti načini kako možete provjeriti je li čvrsti disk vašeg računala u kvaru. Na primjer, stalno zujanje ili otkucavanje HDD-a također ukazuje da je u kvaru. Međutim, za razliku od HDD-ova, SSD-ovi neće stvarati buku koja bi vam rekla da nešto nije u redu.
Dakle, kako znati bliži li se SSD svome kraju?
Najjednostavniji i najpouzdaniji način da utvrdite radi li vaš pogon glatko je instaliranje softvera koji ga provjerava i tiho provjerava SSD u potrazi za eventualnim kvarovima. Windows korisnici bi mogli isprobati CrystalDiskInfo; Korisnici macOS-a mogu pogledati Smart Reporter Lite, dok je Hard Disk Sentinel dobar za Linux.
Osim toga, evo nekoliko znakova kvara SSD-a, simptoma pokvarenog diska i što možete učiniti u vezi s tim.
- Greške koje uključuju loše blokove.
Slično kao loši sektori na HDD-ovima, postoje loši blokovi na SSD-ovima. Ovo je obično scenarij u kojem računalo pokušava pročitati ili spremiti datoteku, ali taj postupak traje neobično dugo i što je najgore, računalo u tome ne uspijeva. Dakle, sustav na kraju odustane s porukom o pogrešci.
Uobičajeni simptomi loših blokova su:
- Datoteka se ne može čitati ili pisati na SSD.
- Vaše računalo/datotečni sustav treba popraviti.
- Aktivne aplikacije često se zamrzavaju i ruše.
- Česte pogreške prilikom premještanja datoteka.
- Općenito, računalo radi sporo, osobito tijekom pristupa velikim datotekama.
Ako vidite bilo koji od ovih simptoma, najbolja ideja je pokrenuti softver za nadzor pogona i provjeriti postoje li fizički problemi sa SSD-om. Ako postoje, odmah napravite sigurnosnu kopiju datoteka i ne bi bilo loše da počnete tražiti zamjenski SSD.
Možete napraviti sigurnosnu kopiju svog računala sa sustavom Windows u oblaku ili upotrijebiti jedan od najboljih programa za izradu sigurnosnih kopija za Windows kako biste pohranili sigurnosnu kopiju na svoj vanjski pogon.
- Datoteke ne mogu biti očitane i/ili zapisane.
Postoje dva načina na koje loš blok može utjecati na vaše datoteke:
- Sustav detektira loš blok tijekom pisanja podataka na pogon i stoga odbija pisanje podataka.
- Sustav detektira loš blok nakon što su podaci zapisani i stoga odbija čitati te podatke.
Vaši podaci nikada nisu bili zapisani u prvom scenariju, tako da nisu oštećeni. Obično će ga sustav automatski riješiti. Ako se ne dogodi, to vjerojatno možete popraviti pokušajem spremanja datoteke na drugu lokaciju ili kopiranjem u oblak, ponovnim pokretanjem računala i spremanjem na disk. Nažalost, u drugom scenariju ne možete lako dohvatiti svoje podatke. Možete isprobati neke metode za oporavak podataka s pokvarenog SSD-a, ali nemojte se previše nadati. Loši blokovi obično znače da su svi podaci sadržani u tim blokovima zauvijek izgubljeni.
- Datoteci sustava je potreban popravak.
Jeste li ikada tijekom korištenja Windows računala vidjeli poruku u kojoj piše ”Recovery, your PC needs to be repaired”? Ponekad se to može dogoditi jednostavno zato što niste ispravno isključili računalo. Međutim, ponekad to može biti znak da vaš SSD kreira loše blokove ili je problem u utoru.
Rješenje za ovaj problem dosta je lagano. Windows, macOS i Linux dolaze s ugrađenim alatima za popravak oštećenog datotečnog sustava. Svaki operativni sustav će od vas zatražiti da pokrenete odgovarajući alat nakon takve pogreške, stoga slijedite korake i popravite datotečni sustav.
- Neprestano rušenje sustava tijekom pokušavanja pokretanja.
Ako se vaše računalo ruši tijekom postupka pokretanja, ali radi dobro nakon što nekoliko puta pritisnete tipku za resetiranje, vjerojatno je za to kriv SSD. Ovakve probleme mogu uzrokovati loši blokovi i oni mogu značiti da vaš SSD polako umire.
S obzirom na to, najbolje je napraviti sigurnosnu kopiju podataka prije nego što ih izgubite. Kako biste provjerili radi li se o pogonu, preuzmite i pokrenite jedan od gore navedenih dijagnostičkih alata. Ako ste napravili sigurnosnu kopiju podataka, možete također pokušati formatirati pogon i ponovno instalirati operativni sustav.
- S vašeg SSD-a možete samo očitavati podatke.
Iako ovo nije tako uobičajeno, zna doći i do ovakve situacije. Vaš SSD vam može odbiti dopustiti izvođenje bilo kakvih operacija koje zahtijevaju pisanje podataka na disk. Međutim, još uvijek može raditi u načinu rada samo za čitanje podataka. Čini se da je pogon otkazao što se tiče zapisivanja, ali još uvijek možete očitati, a to znači i spasiti svoje podatke s diska.
Prije nego što bacite SSD za koji mislite da nije ispravan, pokušajte ga spojiti kao vanjski tvrdi disk ili sekundarni tvrdi disk na drugo računalo. Pazite da operativni sustav ne pokrenete sa SSD-a; za to morate koristiti glavni pogon računala.
Kako produljiti vijek trajanja SSD-a?
Ako je vaš SSD na rubu otkazivanja ili ako ga posjedujete više od pet godina, najsigurnije bi bilo da počnete polako tražiti zamjenski. U međuvremenu, možete učiniti nekoliko stvari kako biste produžili njegov životni vijek dok ne dobijete zamjenu:
- Izbjegavajte ekstremno visoke temperature. Osigurajte dobro hlađenje vašeg računala.
- Izbjegavajte prekide napajanja i bilo kakve električne fluktuacije.
- Oslobodite dodatni prostor na svom SSD-u kako bi mogao premještati podatke iz loših blokova.
Preuzeto sa: www.pcchip.hr